Gulliver utazásai
a Világ számos távoli országába
matematika, fizika, kémia, biológia, mezőgazdaság stb.
„Az 1720-as évtized […] a swifti életmű legjelentősebb szakasza. […] ennek az évtizednek a közepén jelent meg az egész életmű legjellemzőbb és legellentmondásosabb remekműve is: a Travels into Several Remote Nations of the World by Lemuel Gulliver (1726), amely nemcsak az angol, de az egész világirodalom egyik legkiemelkedőbb szatírája. […] A korabeli Anglia lilliputi problémái között botladozó, segítőkész óriás Gulliver nyájas humorától — a szatíra érveinek ad absurdum vitelével Swift a világirodalom legkeserűbb negatív utópiájáig — dystopiáig — viszi a történetet, egy olyan világba, ahol a lebnizi univerzum harmóniája helyett a teljes diszharmónia uralkodik, ahol ugyanúgy nincsen rend a lehető világok »legjobbikában«, mint ahogy Voltaire Candide-jában sem. A mű egésze látszólag ellentmond a felvilágosodás szinte minden nagy, haladó gondolatának. Valójában azonban Swift nem ókonzervatív, múltba süppedő, a túlhaladott értékeket fenntartani akaró gondolkodó, hanem az emberi létben rejlő veszélyekkel, ellentmondásokkal viaskodó író, aki a létünket, önbizalmunkat, magatartásunkat fenyegető összes objektív és szubjektív erőt felismeri, mizantrópiájának alapvető oka pedig az, hogy nem tud igazi, valóságos kiutat mutatni.” (Részlet a Világirodalmi lexikon Jonathan Swift szócikkéből.)
Mert a szívnek teljességéből szól a száj
A betegség mint a szereplők és a társadalom jellemzésének eszköze Jókai Mór műveiben
orvoslás, betegség, Jókai Mór
Jókai a betegségek leírásakor alapos természettudományi műveltségről tesz tanúbizonyságot, s összevetve az orvosi szakkönyvekkel, mint látni fogjuk, igen precíz ismeretekkel rendelkezik.
Rabelais doctor, az egyetemes humanista
orvos, orvoslás, Rabelais
Németh László kifejezésével, a század gátszakadásából vetődött föl ez a francia humanista orvos, akit hasonló, szatirikus társadalombírálatra ihletett, mint Rotterdami Erasmust és késztette utópia hirdetésére, mint az angol Morus Tamást és később az olasz Tomasso Campanellát.
Németh László orvosi tanulmányairól
orvos, orvoslás, Matos László, Németh László
Betegségéről, a hipertóniáról szóló leveleinek gyűjteménye a legkülönösebb orvosi könyv, amit valaha is írtak. Az író-orvos vérnyomás naplója drámaian tömör kor- és kórrajz, tanúja annak, hogyan őrzi meg a betegség börtönéből is kísérleti műhelyt alakító értelem az emberi tudatot és méltóságot; az orvos-író megfigyelései pedig a klinikai gondolkodás követésének örömével ajándékozzák meg a fiatalabb pályatársakat. Az írás hőse ezért nem a hipertónia, hanem a kísérletező ember, akit a magas vérnyomás, e furcsa népbetegség szorít védekezésre.
Az éghajlatváltozása és a naptevékenység
Berkes Zoltán (1908–1993)
Berkes Zoltán, paleoklimatológia, klímaváltozás, napállandó, Zoltán Berkes, paleoclimatology, climate change, solar constant
Berkes Zoltán éghajlatváltozási elmélete fontos szerepet töltött be a magyar paleoklimatológiai kutatás történetében. A kutatásai során a Nap ciklikus változásaiban látta a klímaváltozás okát. Kiemelendő, hogy szovjet nyomás ellenére kihangsúlyozta a szén-dioxid szint emelkedését és az így okozott üvegházhatást.
A virtuóz
Komédia öt felvonásban
biológia, természetrajz, mikroszkóp, rovarok, férgek, lumineszcencia; orvoslás, vérátömlesztés; fizika, csillagászat, teleszkóp, holdfelszín, repülés, légnyomásmérés; technika, szövőgép; tudomány, hasznosság…
Az Utazás Laputába tudományos hátterének tanulmányozása közben figyeltem fel erre a komédiára. A darabot az angol restauráció idején, 1678-ban mutatták be és a következő harminc évben többször is felújították és sikerrel játszották. · „Shadwellt a restauráció korának nagy szerzői közül a legaktuálisabbnak tartják, és a darab egyedisége elsősorban abban rejlik, hogy rendkívül aktuális szatírát ír a korabeli tudományról és az 1660-ban alapított Királyi Társaságról, amely a restauráció közönségének nagy érdeklődésére tartott számot.” · A komikus szerelmi bonyodalmakat (megcsalás, félreértés, leleplezés, reménytelen szerelem, etc.) bemutató történetbe integrálódnak a kor kisebb-nagyobb túlzásokkal szatirizált tudományos eredményei.
Üzenet a mának
Németh László, az orvos
orvoslás, orvostörténet, magas vérnyomás, hipertónia
„Németh Lászlót főleg íróként tartjuk számon, pedig orvosként is jelentős értékeket hagyott ránk. Orvostörténeti szempontból különleges az a szemlélet, ahogy saját betegségét követi, miközben elénk tárja a magyar orvostörténet nagy alakjait, akikkel szakmai kapcsolatot tart fent részben saját betegsége miatt, részben azért, hogy tájékoztassa őket azokról a megfigyelésekről és újszerű következtetésekről, melyeket a betegségével kapcsolatban tesz. Eközben nem feledkezhetünk meg arról az üzenetről sem, melyet az orvos-beteg kapcsolatról hagyott ránk.”
Egy érdekes kísérlet
(kémiaóra zenei aláfestéssel)
kémia, elmélet, gyakorlat, tanítás
„Szaktekintélyek szerint »bizarr jellegű« kísérleteinkhez: a zene felhasználásához a kémiai gyakorlati és az elméleti kémia órákon, az adta az alapötletet, hogy a mindennapi élet más területén is nemcsak szórakoztatásra, hanem tudatformálására, gyógyításra, sőt az intenzitás növelésére is felhasználják a zenét. Kísérleteink célja az volt, hogy bebizonyítsuk feltevésünket, mely szerint a zene eredményesen alkalmazható a kémiai oktató-nevelő munkában is.”
orvoslás, kémia, arzén
„…A pusztítás mikéntjét
az elme egy-kettőre megtalálja!
Emlékszem én, van itt egy patikus,
erre lakik, a múltkor láttam is:
toprongyosan, kócos szemöldökével
gyógyfüvet válogatott. Vézna volt,
csontig fogyott a keserű nyomortól.
A szűkös boltban teknősbéka lógott,
kitömött krokodil, rémes halak
szárított bőrei; a polcokon
üres dobozkák gyér elrendezésben,
zöld csuprok, tömlők, penészes magok,
maradék spárga, állott rózsaparfőm:
ez volt kirakva választék gyanánt.
Ínségét látva azt mondtam magamban:
»Ha valakinek méreg kellene
(amelynek eladását Mantuában
azonnali halállal büntetik),
ez a boldogtalan, ez biztos adna.«
Lám, ötlet volt, most szükség lett belőle;
és ez az ember szükségből kiszolgál.
Ha jól emlékszem, ez volt az a ház.
Ma ünnep van; zárva a nyomorult!
Jónapot!… Patikus!!…”
(Nádasdy Ádám fordítása)
Egy hányattatott sorsú geológus
Papp Károly (1873–1963) emlékére
geológia, Erdély, nyersanyagtelepek
„Egyetemi évei alatt szellemi és munkakapcsolat alakult ki Papp Károly és Lóczy Lajos között. Lóczy 1895-től kezdődően tanársegédjévé fogadta Papp Károlyt a Műegyetemen. Papp első nagyobb kutató munkája is Lóczy Lajoshoz kötődik, aki elküldte Laczkó Dezsővel és Cholnoky Jenővel a Bakonyba. Ugyancsak Lóczy ajánlására vett részt 1898-ban a kaukázusi expedíción Déchy Mór szervezésében.”