Példa nélkül állóan hatalmas európai körútján jól megfigyelhető az atyai program és szándék. Fiával megismételteti – kibővítve! – azt az utat, amit vele járatott végig a történetíró […] János és egyben a sajátjához hasonló, korszerű, európai szintű műveltséget próbál vele szereztetni. Ezért vág útnak az ifjú […] 1691-ben Bécsen és Boroszlón keresztül, hogy eljusson a század kiemelkedő tudományos rangú protestáns német és holland egyetemeire; ezért járja be – frankfurti és franekeri tanulmányai befejeztével – Németországon és Hollandián kívül Svédországot, Dániát, Angliát, Belgiumot, Svájcot, Itáliát, Ausztriát és Lengyelországot. Hogy a rendszeres, szervezett egyetemi tanulás mellett világot látva ismerkedjék meg kora valóságával. Lásson népeket és életformákat, járjon szárazföldön és üljön tengerre; szálljon magányos vendégfogadókba, egyen zabkenyeret és tanuljon illemet, aulikus modort királyi udvarokban. Hogy a nagy hatású újsztoikus filozófus, Justus Lipsius utazási előírásai értelmében a bölcs tanítók, könyvek és a felkeresendő híres emberek hármas egységének jegyében okuljon, gyönyörködjön és nevelődjék a peregrinus. Találkozzon századának legérdemesebb – vagy annak hitt – alakjaival, tudományos–politikai–művészeti életének kiválóságaival, s élményekben meggazdagulva, erkölcseiben finomodva, kiművelődve térjen meg Erdélybe, annak felvirágoztatására. S nem tévedett … Miklós: ez az iskolapadon kívüli tanulás – a napló a bizonyság reá – talán még a könyvközpontú akadémiajárásnál is gyümölcsözőbb volt. A naplóban csupán jelzésszerűen megörökített találkozásai pedig az utókor számára, ha mégoly egyedülállóan is, de azt tanúsíthatják, hogy Magyarország és Erdély – utazói, peregrinusai révén – kontaktusban tudott maradni Európával. (Utószó)
A kötet szerkesztőjének számos kisebb-nagyobb változtatást kellett a szövegen végrehajtani: pl. pótolnia kellett a gyakran hiányzó központozási jeleket. Ezen túl többféle mutató és jegyzet segíti a szövegértelmezést. Mindez azonban – beleértve a hypertext nyújtotta lehetőségeket is – nem elegendő, ezért megkíséreltem egy egyszerűsített szövegváltozattal is segíteni az értelmezést. – A szerk.
1691
Anno 1691. Die 5. Novembris kezdettem a Geographiát1 Subart Extraordinarius Uramnál,2 Collegium hoc constat 15 tallér.
1691. november 5. Földrajzot kezdtem hallgatni Subart rendkívüli tanárnál. A tanfolyam 15 tallérba kerül.
Anno 1691. Die 5. Decembris kezdettem a Chartes Philosophiáját Doctor Albinus Bernard alatt.
1691. december 5. Descartes Philosophiáját kezdtem el hallgatni Dr. Albinus Bernard előadásában.
1692
Anno 1692. 18. 28. Januarij Christianus Grünüberg nevű Professor Matheseos nagy titulussal illetvén Illustrissimo Celsitudo, kért töllem a Peripatetica Astronomiaért 100 magyar forintot, és ígérte magát, hogy 16 hetek alatt elvégezi; felvetvén, minden órára esik fél tallér vagy florinus 1. Ez ám jó kereset volna, ha valakinek elhányó pénze volna, és neki meg adná; akárki is örömest beszélhetne egy forintért egy órát, de abban bizony nem kap.
1692. január 18–28. (?) Egy Christianus Grünüberg nevű matematikaprofesszor – miközben fényességes magasságodnak szólított – a csillagászati előadásokért 100 magyar forintot kért, és megígérte, hogy 16 hét alatt végzünk. Így minden órára fél tallér vagy 1 forint esik. Ez jó kereset volna, ha valakinek elhányni való pénze volna, és neki adná. Bárki örömest beszélne egy forintért egy órát, de abból nem eszik.
Anno 1692. Die eodem Aprilis kezdettem Physicum Curiosum Collegiumot Dominus Albinus alatt. Ez két ember itt praeripit aliis Palmam scilicet Francofurtban.
1692. április. A mai napon elkezdtem a különleges orvosi tanfolyamot Albinus úr alatt. Ez a két ember [a másik Cocejjus3 – A szerk.] viszi a pálmát, itt, Frankfurtban.
CATALOGUS
Collegiorum in Illustri Universitate Viadrina absolutorum
JEGYZÉK
a nemes frankfurti egyetemen végzett tanfolyamokról
III. Collegium Principiorum Philosophiae Renati Des Cartes inceptum sub Domino Bernhardo Albino Die 5. Decembris Anno 1691. et finitum Die 2. Aprilis, Anno 1692.
III. René Descartes filozófiai elveinek kollégiuma Berhardus Albinus úr alatt, megkezdve 1691. december 5-én, befejezve 1692. április 2-án.
VII. Collegium Experimentale sub Domino Bernhardo Albino inceptum Die 15. Aprilis, et finitum Die 18. Julij 1692.
VII. Kísérletező kollégium Bernhardus Albinus úr alatt, megkezdve április 15-én, befejezve 1692. július 18-án.
1693
Anno 1693. Die 12. Octobris. Jártuk meg a Cünst Kamarát, mely 8 házokból álló, vagyon a tornácában sok szép képírás, és artificiose írtak, item a legkülső tornácában edgynéhány szép obscura kamarák, osztán belől edgy kis házban edgy machina,4 amelyben 72 mesterember dolgozik […]; 3dik házban vadnak a természet szerént nőtt metallumok,5 kövek, csigák, más egyéb sok afrikai, ázsiai kígyókkal és állatokkal, holmi állatoknak sceletumival és kővé változott kenyerek, gomba confectumok.
1693. október 12. Megtekintettük a nyolc házból álló Cünst Kamarát, melynek teraszán sok szép művészi festmény látható, továbbá a legkülső teraszon néhány szép camera obscura, azután belül egy kis házban egy szerkezet, amelyen 72 mesterember dolgozik […]. A harmadik házban természeti fémek, kövek, csigák, és sok más egyéb van: afrikai, ázsiai kígyók és állatok, különféle állatok csontvázai, kővé változott kenyerek, gomba… (???).
Más 4. házban vadnak…, és az embernek ő erei kiállván, amint szokott ordinarie állani. […] 6. házban mathematicum instrumentumok6 és reliquiák.
A negyedik házban […] az ember erei láthatók. […] A hatodikban matematikai eszközök és relikviák.
[…] a 8 ház közzül edgyben két perpetuum mobile, az annya méhében kővé változott gyermek, mely 28 esztendeig volt az anya hasában; […] mindazonáltal a dresdai Cunst Kamarával nem ér.
[…] a nyolc ház közül az egyikben két örökmozgó, illetve egy, az anyja méhében kővé változott gyermek – 28 esztendeig volt az anya hasában – látható; […] mindazonáltal a drezdai Cunst Kamarával nem ér fel.
Die 26. Julij. Anno 1693. Kolozsi Márton és Szaniszló István Uraméknál szállásunk lévén, aznapon őkegyelmekkel a botanicus hortust7 eljártuk, amellyben vadnak mindenféle füvek, a bojtorjánig, és fák, külömb-külömbfélék és egy indiai holló. Jártuk el mellette a kamarát, amellyben vadnak sok megholt ritka állatok és egyebek, minden a maga hellyén leírván, kiknek katalógussa kezemnél vagyon. Onnan mentünk az anatómiában, ahol sok sceletonokat láttunk, mellyeknek is a katalógussa nálam vagyon. Osztán sétáltunk a város mellett.
1693. július 26. Szállásadóinkkal, Kolozsi Márton és Szaniszló István urakkal a botanikus kertet jártuk, amelyben egészen a bojtorjánig mindenféle fű, illetve fa megtalálhatók, továbbá egy indiai holló. Mellette egy teremben sok megholt ritka állat és egyéb van, mindez leírva, katalogizálva. Onnan a csontvázakat bemutató terembe mentünk, ahol sok csontvázat láttunk, ezek katalógusa is nálam van. Azután sétáltunk a város mellett.
Másnap 27. Julij … Drelincurtius Uramat8 meglátogattuk, mentünk ki és sétáltunk a Villa Egmondanában, ahol a Cartesius házát megláttuk.
Másnap, július 27-én … meglátogattuk Drelincurtius urat, majd kisétáltunk a Villa Egmondanába, ahol megtekintettük Descartes házát.
Anno 1693. Die 8. 7bris látogattuk meg Drossander Doctor Uramot,9 ki is Kölöséri és Fejérvári condiscipulussa volt, aki in compendio mindazokat az experimentumokat10 megmutatta, valamellyeket Albinus, és revocálók nálla az egész Curiosum Collegiumot etc.
1693. szeptember 8. Meglátogattuk Drossander Doktor urat, aki Kölöséri és Fejérvári tanulótársa volt. Röviden bemutatta Albinus kísérleteit, és átismételtük nála az egész Különleges Tanfolyamot stb.
Die 13. Octobris. Anno Domini 1693. … és délután menénk az Olahus Vormius11 leckéjére,12 aki ís az anatomicum theatrumban13 bennünket elhordoza, amelyben elég szép raritások vadnak, és a lejdait azzal superállya, hogy az erek mind ki vadnak szedve, és edgy deszkára ragasztván, item edgy szárnyas hal vagyon benne, és más sok csigák, klárisok.
1693. október 13. … és délután kimentünk Olahus Vormius előadására, aki a csontvázakat bemutató teremben – melyben elég szép ritkaságok vannak – körbekísért. A kiállítás a leidenit azzal múlja felül, hogy az erek mind ki vannak szedve és egy deszkára ragasztva. Egy szárnyas hal is látható benne, továbbá sok egyéb: csigák, korallok.
Die 24. Octobris. Látogattyuk meg Olahus Römer Uramot,14 ki is mutogattya meg artificiosam mechanicam structuram Satellitum Jovis item Saturni, és kicsinálta a planétáknak is cursusát, conjunctióját.
Október 24. Meglátogattuk Olahus Römer urat, aki megmutatta a Jupiter és a Szaturnusz holdjainak művészi mesterséggel elkészített szerkezetét, amelyen bemutatta az égitestek pályáját és rendszerét.
Anno 1693. 11. 9bris … Azon éjszaka viratig jövünk Lejdában, és reggel megyünk Volder Uram leckéjére, és lecke után beszélgetünk vele, azután Szaniszló Uraméknál mi kofizunk és megyünk Spanhem Uram leckéjére…
1693. november 11. … Virradatkor értünk Leidenbe. Reggel Volder úr előadására megyünk, majd az előadás után beszélgetünk vele, azután Szaniszló úréknál kávézunk, végül Spanhem úr előadására megyünk…
Anno 1693. … Eodem die látogattuk meg Bartolin Caspar Uramot, híres medicust,15 aki maga munkájával megajándékoza, és holmiket circa uterum, aurem et nasum ex Anatomicis mutogata.
1693. … Ugyanazon a napon meglátogattuk Bartolin Caspar urat, a híres orvost, aki megmutatta és ajándékul adta a méh, a fül és az orr körüli anatómiáról szóló munkáját.
Eodem die ejusdem Anni 1693. … estvefelé ismét látogattuk meg Spole András Uramat,16 aki is minden mathematicum instrumentumit megmutogatta, edgy hosszú tubust, nagy quadránst, nauticum astrolábiumot,17 és egyéb afféle, sok szép instrumentumit, kik között maga csinál tam in plano, quam in rotando glóbusokat, órákot, edgyiket fél esztendőben kell feltekerni, circinus proportionálist,18 amelly a mástól differál. … meg is ajándékozott maga munkáival.
1693. Ugyanazon a napon estefelé ismét meglátogattuk Spole András urat, aki minden matematikai eszközét megmutatta: egy hosszú csövet, nagy csillagászati szögmérőt, hajós csillagászati műszert, és sok szép egyéb efféle eszközt, többek között a maga csinálta térképeket és földgömböket, órákat (ezek egyikét félévente kell csak felhúzni), egy újfajta arányozó körzőt. … meg is ajándékozott a maga munkáival.
1694
Anno 1694. Die 12. Februarij nézzünk holmi microscopiumokon, mellyek kicsindek, in tali forma circulationem sangvinis in pinna vel cauda Angvillae sajtban termő kis férget, mellyet mi pornak hívunk, kinek 8 lábai és feje. Heliotropius lanugóját vagy pihét, vért.
1694. február 12. Mikroszkópokon vizsgáljuk a vér áramlását az angolna uszonyában és farkában: . Sajtban termő kis férgeket is látunk, melyeket mi pornak hívunk – 8 lába és feje van. Heliotropium szőrét, pihét, vért vizsgálunk.
Anno 1694. Die 10. Aprilis. Látogattyuk meg Dominus Slon Uramot, aki elhívott volt a Regia Societásban,19 és megmutogatá azokat a ritkaságait, amellyeket hozott Indiából, és a herbariumát,20 ahol sok szép asszú füvök vagyon.
1694. április 10. Meglátogatjuk Slon urat, aki meghív a Királyi Társaságba, és megmutatja azokat a ritkaságait, amelyeket Indiából hozott, továbbá a füvészkertjét, ahol sok szép szárított fű látható.
Anno 1694. Die 12. Aprilis a medicum collegiumot láttyuk, és annak az anatomicum theatrumát, mely szép épület, ahova akkor tanács kedvéért 130 doktor gyűlt be.
1694. április 12. Meglátogatjuk az orvosi kart és annak anatómia termét. Szép épület, ahova akkor 130 doktor gyűlt össze tanácskozni.
Anno 1694. 17. Junij Lejdából jövünk Hágában, ahol is meglátogatván Smettauv Uramot, kisétálunk Hugenius Uramhoz, és mint emberséges ember, megmutatja azt az automatumot,21 mely esztendő által a planéták forgását mind in praesenti,22 mind a jövendő s mind az elmúlt esztendőkben nap, óra számát megmutattya ollyan exacte, amint az égen vagyon a cursus. Mutogattya magától csinált microscopiumot is, és azon a légynek a szárnyát nézzük és fejét is.
1694. június 17. Leidenből átjöttünk Hágában, ahol meglátogatván Smettauv urat, kisétálunk Huygens úrhoz, aki megmutatja azt a szerkezetet, amely az égi pályával pontosan megegyezően megmutatja az égitestek forgását, a múltban, a jelenben és a jövőben. Megmutatja a maga csinálta mikroszkópot is, amellyel egy légy szárnyát és fejét vizsgáljuk.